Altın Oran’a Sahip Büyüleyici 8 Yapıt

Altın Oran matematik ve sanatta bir bütünün parçaları olarak gözlemenen kusursuza yakın eşitlikte var olan nesne, şekil anlamına geliyor. Bugün sizler için doğa ve insanın elinin değdiği kusursuz 8 altın oran yapıtını sunuyoruz.

1- Hayat Çiçeği

Bir çok çemberin üst üste binmesiyle oluşur. Şekil olarak 5 Platonik katıyı ve Metatron küpünü içerir. En eski örneği Antik Mısır’dan kalma Osiris Tapınağı’nda bulunur. Bunun dışında bir çok dini sembol eder.

2- Vitrivius Adamı

Leonardo Da Vinci’nin 1492 yılında yaptığı düşünülen “Mükemmel İnsan Modeli” olarak betimlenen insan siluetini ‘Altın Oran’ ile çizdiği dairenin içine gene Altın Oran’ı kullanarak yerleştirir. Mükemmel insan modelinin mükemmel çizimi. Vitrivius Adamı.

3- Mona Lisa

Gene Leonardo Da Vinci’nin çizdiği ve dünyanın en ünlü tablosu olan Mona Lisa’da altın oran ‘İlahi bir güç’ ile resmedilmiş. Gizemlerle dolu olan Mona Lisa’nın yüzü Altın Üçgen’in içine oturtulmuş.

4- Labirent

Labirent çemberler ve spiraller birleştirilerek karmaşık bir yol olarak yapılmış. Labirent’le ilgili en bilindik hikaye ise Yunan Mitolojisi’nde Minatour’un hikayesi.

5- Partheon

Tasarımında ve yapımında Altın Oran kullanıldı mı, bu yapıt bu orana göre mi inşa edildi bilinmiyor ama bazı bölümlerinde Altın Oran’ın varlığına işaret etmekte.

6- Rossylin Şapeli

Şapel’in sütunlarında ve kemerlerinde bulunan 215 adet müzikal küpde 13 adet belirli geometrik düzen görülmüş. Metal bir plakayı tuzla kaplayıp müziğin yarattığı ses dalgalarıyla bu plaka titreştirilirse bu düzen elde edilir.

7- Büyük Piramit

Birçok gizemi içinde saklayan Büyük Piramit’e Altın Oran’ın gizemi de saklanmış. Piramit içinde bulunan Kral Odası, Altın Oran kullanılarak inşa edilmiş. Piramitin kendisi ise başlı başına Altın Oran’a ev sahipliği yapıyor.

8- Mandala

Mandala temel olarak içersinde bir çember ve çembere bağlı bulunan 4 kapıyı içeren bir çizimdir. İnsan gözü genellikle geometrik şekillere uyum içinde çizilir ve bütün resim evreni temsil eder.

Altın Oran’ı ise Apple, Mercedes, Pepsi, Toyota, Google gibi markalar logolarında yer veriyor. Türk Lirasının logosunda ise gene Altın Oran kullanılmış.

Bunlara ek olarak; İnsan yüzüde Altın Oran’a sahiptir.

Bir Cevap Yazın