Büyüdükçe Zaman Neden Daha Hızlı Akar ?

Duke Üniversitesi’nden bir mühendis zaman algılarımızın zamanla neden değiştiğini açıkladı.

İnsan sürekli gelişim gösteren ve buna paralel olarak büyüyen bir canlıdır. Yaşımız ilerledikçe sanki zamanın daha hızlı geçtiğini, her geçen gün daha da hızlandığını düşünürüz. Duke Üniversitesi’nde Makine Mühendisi olan Adrien Bejan bunun evrensel ve kaçınılamaz olduğunu düşünüyor. Bejan’ın konu üzerinde yaptığı çalışmalarla bu duruma nelerin sebep olduğunu açıklıyor.

Evrime ve yaşamın fizik kurallarına bağlı olarak Bejan, gözlerimizin yorulduğunu, beynimizin daha yavaş büyüdüğünü ve bu yüzden zamanı daha hızlı yitiriyormuşuz gibi hissetmemizin doğal olduğunu söylüyor.

Bejan: “Senin algıladığın zamanla bir başkasının algıladığı zaman aynı değil. Çünkü genç beyinler, yaşlı beyinlere göre bir gün içerisinde daha fazla görsel kaydedebiliyor.” diyor. Bejan’ın teorisi beynin gözlerden aldığı veriyi nasıl yorumladığıyla temelleniyor. Görsel bilgiyi işleme süreci yolu başlangıçta kısa oluyor lakin nöronlarımız yaşlandıkça beynimizin içinde daha uzun yollar oluşturuyor.

Nöronlar yaşlanmaya başladıkça yollar uzatılıyor ve elektriksel mesajlar bu yol boyunca engellerle karşılaşıyor. Bejan zaman algısıyla ilgili; “Şimdiki zaman, geçmişe göre daha farklı çünkü mental görüntüleme değişti” diyor.

Bir Cevap Yazın