Postmodern Dolandırıcılık | Asude Defne Özkan

Son günlerde sosyal medyayı yoğun bir şekilde meşgul eden bir kişinin yardım çığlıkları var (!) Asude Defne Özkan. Bu arkadaşımızın amacı paylaştığı videoya göre; yurtdışı eğitimi alabilmek için gerekli maddi imkanı elde etmek. Peki bize göre bu gerekli mi ?

Paylaşılan videoyu şayet izlemediyseniz, şuradan izleyebilirsiniz;

Öncelikle belirtmek isteriz ki, hiçbirimiz sosyal medya dedektifi değiliz ve kesin ithamlarda bulunmuyoruz (burası çok önemli). Sadece kendi fikirlerimizi belirtiyor ve olayın gereksiz olduğunu söylüyoruz.

Pace Üniversitesi ?

Videoda anlatıldığı gibi dünyanın ilk 10 üniversitesi içerisinde yer almayan üniversitedir. Amerika sıralaması ise 346. Yani Türkiye içinde Nişantaşı Üniversitesi’nde %50 okumakla eşdeğer bir başarı olduğunu anlamak çok zor olmamalı. Bu çok önemli bilgiyi verdikten sonra devam edelim;

Sosyal medyanın kullanımının artması ile insanlar geçmişe göre topluluklarıyla ve hedef kitleleriyle daha hızlı ve daha etkili bir şekilde iletişime geçebiliyor. Yardım kampanyaları, sosyal projeler ve buna benzer etkinlikler artık 100 re-tweete ulaştığında viral olabiliyor, tabi gerçeklik payı varsa yada kurgusu sağlamsa.

Asude Defne Özkan’ı hedef göstermeden, bu yazıyı hazırlamamıza vesile olan şey ise aşağıda görebileceğiniz gibi, Asude Defne Özkan’ın gezi fotoğraflarını paylaştığı Instagram hesabı;

İnanılmaz değil mi ? Maddi imkansızlıklar içinde Roma, Singapur ve Prag gibi nice şehire gidebilmiş bir kızcağızın gezi fotoğraflarını paylaştığı hesabı. Eğitim adı altında topladığı parayla gerçekten eğitim alacak mı ? Yoksa kendine yeni rotalar mı çizecek ?

“Linç edilmek” uğruna kendisi için yardım kampanyası başlatan bir kişi neden gezi blogunu gizlemez ki ? Ya tepki görüp daha fazla linç yiyip, prim sahibi olmak istiyordur biliyorsunuz reklamın iyisi kötüsü olmaz, yada gerçekten aklından zoru vardır.

Bu gördüğünüz görüntü ise emin olun Asude Defne Özkan’ın yaptığı şeyden daha utanç verici. Eğitime, öğrenime, kültür ve bilgi birikimine son derece önem veriyoruz lakin sokakta aç yatan çocukların, Darüşşafaka’da yetim büyüyen çocukların, tedavi ve ilaç masraflarını karşılayamadığı için yitip giden canların bu burslara, bu yardımlara ihtiyaçları varken neden Özkan’a gidiyor ? Cevabı basit; Postmodernizm Dolandırıcılık. 21 Bin $’dan bahsediyoruz. Türk lirası ile tam 125 Bin Lira.

Boş duyar kasılmasına elbette karşıyız lakin bu gerçekten çok garip bir durum. Bu sanal dilencilik. Bu kız sokakta “Eğitimim için yardım topluyorum” yazılı bir karton önünde dileniyor olsaydı toplayacağı maksimum 500 lira olurdu (belki daha fazla olurdu ama inanın 125 bin lira olmazdı). Çünkü taktiği ve stratejisi modern değil, çünkü insanların dikkatini çekmiyor hatta insanlar o kartonun üzerinde yazan yazıyı okumuyor bile. Ama iş sosyal medyada meydana gelince bir anda viral olan bu yardım videosu belkide binlerce destekçiye ulaşabiliyor.

Bizler olayın yalan yada doğru olduğunu tartışmıyoruz. Sadece yapılan bu bağışların gerekli olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz.

Sizce gerekli mi ?

Bir Cevap Yazın