Punk Çeşitleri Nelerdir? Biopunk, Cyberpunk ve Daha Fazlası

Punk Nedir? 

Punk, siyaset, kültürel, sanat ve moda gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Ama biz sanat alanında ki Punk ile ilgileneceğiz.Punk çeşitlerinin herbiri “Bilim kurgu”nun alt dalı olarak geçmektedir. İngiltere’de ortaya çıkan bu akım, sözlüklerde “çılgınlık” anlamına geliyor. Sanatsal açıdan bakacak olursak Punk’ı “Konsept” olarak tanımlayabilirim. Sinemada, tiyatroda, resimlerde… hatta pek sanatla alakalı değil ama, kullandığımız makinelerde bile Punk akımını görebiliriz.


Cyberpunk 

Bu konsepte öncülük edem kavram “Sanallıktır”. Siber dünya, sanal gerçeklik, yapay zeka ve üst teknoloji gibi kavramlar Cyberpunk’ı oluşturan yapı taşlarıdır. Cyberpunk konseptin de, doğanın yok olduğu onun yerine yüksek teknolojili binaların, ileri teknolojiyi kullanan uygarlıkların var olduğunu görürüz. Cyberpunk konseptini incelediğimizde, toplumda karşıtlıklar olduğunu görürüz. Siyasi karışıklıklar ve yolsuzluk hakimdir. Kısacası toplum kaostan beslenir diyebiliriz. İnternet kullanımı yüksektir ve çoğu insanlar yaşamlarını sanal gerçeklik bilgisayarlarında sürdürürler. Sanal gerçekliğe erişemeyen dış dünyada ise, çeteler, uyuşturucular ve kaos dolu bir ortam mevcuttur. Cyberpunk geleceğin ütopyasıdır, ileri teknolojinin karanlık yüzünü anlatır ve bu konseptte sistem, insan lehine işlemez. Cyberpunk’ın yaratıcısı diyebileceğimiz yazar ise William Gibson’dır. Günümüzde yapay zeka, ileri teknoloji daha yeni yeni hayata geçirilmeye başlamışken Gibson 1984’de yazdığı “Neuromancer” romanı günümüzden çok daha ilerisini anlatmaya başlamıştır ve bilim kurgunun ilk eşiğidir.

Steampunk

Bu konsepte ise sanayi devrimi ve sonrası hakimdir. Sanayi devriminden etkilenen bu konseptte, buharlı makineler, çarklar, vidalar, analog makineler bolca görülür. Steampunk atmosferi, buharlı makineler yüzünden pusludur ve genellikle bakır kokusu hakimdir. Sokaklar gaz lambalarıyla aydınlatılır. Tam bir 1950 Fransa’sı gibidir anlayacağınız. Steampunk’ta her makinenin bir alternatifi vardır. Günümüz de bir yazıyı bilgisayarda görüntülemek yerine çıktısını alıp kağıdın üzerinde görüntüleyebildiğimiz gibi. Bu konseptte ise uçak yerine zeplin kullanılması bir örnek olarak gösterilebilir. Steampunk evreninin öne çıkmasını sağlayan yazar ise Kewın Wayne Jeter’dır. “Anubis Kapıları” adlı eserinde türün ilk öğelerine yer vermiştir. Günümüzde kullanılan sarı yuvarlak camlı retro güneş gözlükleri bu konseptin bir öğesidir.

Dieselpunk

Bu konseptin ismi size bir şey çağrıştırdı mı? Çağrıştırmadıysa söyleyelim hemen; bu konsept ise Fosil Yakıt Çılgınlığı’dır. Fosil yakıtla çalışan arabalar bu evrenin hakimidir. Bu konsept Steampunk’a oldukça benzer ama farkları var. Steampunk’ta buharlı makineler varken burada egzoz dumanı salınımı yapan araçlar vardır. Steampunk’ta bakır kaplı sarı renkte makineler varken burada ise siyah kaplı demirden yapılmış araçlar vardır. Kumaş yerine deri kaplı kıyaferler tercih edilir. Bu konsepti tarif eden filmlerden birisi ise Mad Max’tir.

Biopunk 

Genetik çılgınlık. Bu punk türünde yine Cyberpunk’taki gibi ileri teknoloji vardır. İleri teknolojiyi kullanarak, gen değiştirme, gen aktarımı gibi olayları görürüz. İleri zeka, yaşlanmayı engellemek, daha güçlü bir vücuda sahip olmak bu punk türüne dahil edilebilir. Marvel dünyasından Hulk ise bize Biopunk hakkında verilebilecek en güzel örneklerden birisidir.

Nanopunk

Nanopunk, Cyberpunk ve Biopunk’ın alt konseptidir. Dna ve nanoteknoloji bu konseptin iki ana fikridir. Değiştirilemez ve parçalanamaz olan Dna yapısına nanoteknolojiyi kullanarak modifikasyon yapılır. Organik dna ve atomlar mutasyona uğramaz. Burada verebileceğim örnek ise Crysis oyunun da kullanılan kostümdür. Nanoteknolojiye sahip olan kostümü giyen kişinin vücudu kostüm sayesinde modifikasyon edilir. Kostüm çıkartıldığında, kostümü giyen kişinin vücudu eski haline döner ve dna yapısında bir bozukluk yoktur. Bu punkın yaratıcısı ise Kathleen Aan Goonan’dır.

Bir Cevap Yazın