Trap Hiphop Nedir ? Mumble, Hıdıdı Hıdıdı Stili

Son zamanlarda Türk Rap piyasısını ortadan ikiye bölen konu: TRAP HİPHOP

Trap Nedir ?

Trap; elektronik müzik ve dubstep tarzı çok basslı, az enstrümanlı alt yapı üzerine vokalli yada vokalsiz bir müzik türü.

Dubstep veya Elektronik Müzik türünü sevmeseniz dahi kendini bir noktada dinlendirebilen bir müzik olarak karşımıza çıktı. Yurt dışında Trap müziğin temsilcileri; 6IX9INE, Lil Pump, Ayo & Teo olarak öne çıkarken, ülkemizde bu müziğin temsilcileri; Khontkar, Ezhel, Ceg gibi kişiler.

Trap Müziğin en temel temsilcileri ise; SKRILLEX, Nicky Romero, Dj Snake gibi isimler. Trap’in temelinde bu kişiler vokal kullanmıyordu (Snake hariç), sadece beat üzerinde oluşturduklarını görüyoruz. Yani temelde bu müziğin üzerine söz, verse falan yazılmıyordu.

Trap’in başlangıcında vokal kullanılmıyordu. Ama şuan vokal kullanan kesim daha ağırlıklı.

Peki Rap Kültürü Gayet Sade ve Sertken Neden TRAP ?

Dünyada genel olarak rapin ilk hali, yani Eminem’in, 50 Cent’in yaptığı rap sert ve muazzam bir sanatsallık icra ederken neden TRAP yaygınlaştı ?

Lil Pump

İnsanların tek tip beat üzerine okudukları vokal belki de artık insanları sıkmıştır diye düşünebiliriz. Bu güne kadar Eminem, 50 Cent, Mgk, Vinnie Paz gibi sanatçılar genelde aynı beat ve rhyme/flow (Rhyme: Kafiye sistemi. Flow: Okunuş tarzı/Akış) üzerine (16 bar – nakarat – 16 bar) tarzında yaptıkları işleri piyasaya sürerken TRAP sanatçıları birbirinden daha farklı alt yapılar üzerine genelde nakaratı ön plana çıkararak ve daha sert bir şekilde üretilen işleri piyasaya sürdü. Aşağıda örneklerini göreceksiniz.

XXXTENTACION – Look At Me
6IX9INE – BİLLY

Yurtdışında yada yurtiçinde Trap HipHop’ın yükselişinde bir şey dikkatimi çekti; Bu müziği genelde kafası güzel rapçiler icra ediyor sanki. Şarkılarda madde kullanımı/şiddet temaları çokça mevcut. Nacizhane bir tespit olarak değerlendirebilirsiniz. Tabi ki genelleme değildir.

Yurtdışında ki Trap HipHop hareketlenmesini Eminem’in şu cümlesini kullanarak son veriyorum ve ülkemizde ki Trap HipHop’a geçiyoruz.

Diyor ki Eminem Üstadımız; “Trap bir tuzak. Umarım hepiniz düşersiniz.

Ülkemizde Trap HipHop

Ülkemizde ise bu müzik türünü yukarıda da saydığım Khontkar, Ezhel, Ceg gibi isimler icra ediyor.

Khontkar

Khontkar hariç Ezhel ve Ceg isimlerinin Trap HipHop’a geçişlerinden önceki müzik hayatlarında gayet başarılı klasik rap müziği icra ederkende görmüştük.

Avrupa’da yayılan Trap HipHop’un zirveye tırmanması ülkemizde de yankı uyandırmış olmalı ki kariyerlerini bu yönde değiştirdiler. Ama eksik kaldıkları nokta şu; Avrupa’da tutulan bir tür ülkemizde çok fazla tutulmuyor. Mesela Dubstep / Metal gibi.

Trap Hiphop’un ülkemizde yayılmasından sonra üzerine Mumble Rap türüyle harmanlayarak ortaya bir şeyler çıkardıkları ve başarılı oldukları doğrudur.

Ezhel

Mumble Rap nedir ?

Tam bir açıklaması var mı bilmiyorum ama Mumble Rap bana göre; Kelimeleri yutarak deyim yerindeyse geveleyerek, gayet bayık ve bariton bir ses tonuyla vokal almak diyebiliriz. Ceg ve nispeten Khontkar Mumble Rap’e en iyi örnekler olabilir.

Ceg – Bu Gece

Gayet bayık bir ses tonuyla vokal girilmiş. Deyim yerindeyse “Serserilik ve Zenginlik” tanımının anlatıldığı, dinlenilebilirliği başarılı sayılabilecek bir çalışma.

Khontkar – Kime Ne

Khontkar’ın küfürsüz bir parçası olmadığı için bunu ekledim o yüzden şimdiden kusura bakmayın.

Aynı Ceg’te olduğu gibi bayık bir ses tonu, zenginlik ve serseri temalı, alt yapısının sert olduğu bir çalışma. Bana göre başarılı değil ama dinleyeni çok.

Ezhel – Geceler

Ezhel’in tam anlamıyla patlamasına vesile olan şarkı; Geceler.

Alt yapı Khontkar ve Ceg’de gördüğümüz alt yapıya bir hayli benzer. Bass yüksek, enstrüman kullanımı bir hayli az. Nakarat ön planda. Gene aynı bayık ses. Tahmin edin konusu ne ? Zenginlik, serserilik ve gangsterlik.

Tabi Birde HIDIDI HIDIDI Stili Var

Hıdıdı Hıdıdı stili diyoruz çünkü bu stilin herhangi bir sözlük anlamı yok. Avrupa’da denk gelmedim ama ülkemizde tahmin edeceğiniz üzere bu stili Ben Fero icra ediyor. İsmini de o koymuş.

Kelimeler bu stilde hecelenerek okunuyor.

Ben Fero – Mahallemiz Esmer

Şarkıyı dinlediyseniz duymuşsunuzdur, aynen şu şekilde okunuyor kelimeler;

Şeh-ir dışı semtimiz

Fizik-ler hep sen-tetik

Bila-der-im her çeşit

Mahal-lede yok etik

Ne-fes tutup çek te-tik

Kelimelerin tamamı hecelenmese de ya baştaki yada sondaki kelime mutlaka hecelerine ayrılıyor, kelimeler arası akış ve genel şarkı akışında (flow) sürekli duraklamalar mevcut. Altyapı Trap. Konusu gangsterlik, serserilik, zengin hayatı olarak belirlenebilir.

BEN FERO

Kısacası ülkemizde bu türü icra edenlerin belli başlı konular üzerine bu müziği ortaya çıkardığını görüyoruz. Zenginlik/Gangstercilik/Serseri stil olarak baş göstermiş durumda. Bunların yanında Kadınlar/Madde Kullanımı gibi alt kategorileri de ekleyebiliriz.

Bizler bu sanatçılar ve yaptığı işlere saygı duyuyoruz lakin; Eskiden olduğu gibi gündem konularıyla ilgilenen, onları yorumlayan, mesajlar veren klasik Türkçe Rap’in destekçileri olmaya devam edeceğiz. Klasikleri aşağıya bırakıyoruz…

Killa Hakan – Tek Şans

Klasik değil ama Killa Hakan’ın yeni parçası; Tek Şans

Ateş düşer içine geceleri sıkıntıdan bir türlü yatamazsın
Tutulur vücudun kramplardan hiçbir yere adım atamazsın
Geceleri yalnız tek kal, yaşa
Ne kadar erkek yiğitsin bakalım bir dene
Bakalım yırtık dondan çıkmış gibi çıkacak mısın bi’ daha gene?

Ceza – Kim Bilir

Hatalarımla varım, hatta hatasızlıkla gurur duyacak kadar alçalmadım
Sen anlamazsın asla
Günahsız, sen sus, konuşma, kes, yeter şarlatan!
Senin elinde değil ki kader, senden önce var yazan

Sagopa Kajmer – Bir Pesimistin Gözyaşları

Kaç tabut gömülecek yeraltına ve kaç kişi gidecek habersiz uzaklara?

Kaç yalan yıkacak güvenleri?

Kaç satır yazılacak kader kitabına ve kaç dua edeceksin tanrına ? Kaç damla gözyaşı dökeceksin uğruna?

Kaç yarın bekleyeceksin?

Sonralara kaç damla gözyaşı?

Bizi bu müzikle tanıştırdığınız, bu muazzam eserleri bizlere dinlettirdiğiniz için hepinize sonsuz teşekkürler.

One thought on “Trap Hiphop Nedir ? Mumble, Hıdıdı Hıdıdı Stili

  1. Merhaba sanırım gördüğüm en yansız yazı.Mumble Rap mırıldanarak okumadır içerik olarak bir sürü konusu vardır.Tabiki genelleme yapmıyorum demiş ama Khontkarın “Hiç Bir Şeyim Yok” parçası tamamen maddelerden kadınlardan uzak bir şarkıdır kendi hayatını anlatığı ve küfür içermemektedir. “Kavrayamaz” parçası benim “100” albümünden favori şarkımdır dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın