Ütopya’yı Andıran Ülke: Küba !

Küba dünyaya kapılarını açalı henüz birkaç yıl oldu. 1953 yılında Fidel Castro’nun başlattığı, Che Guevara’nında katıldığı devrimci mücadele sonucu diktatörlük yıkıldı ve komünist rejim kuruldu. Bu yazımızda Küba’dan bahsedeceğiz.

Yaşantıları ve Vatandaşların Sahip Olduğu Haklar

Ülkede işsizlik yok. Herkes eğitim alırken yeteneklerine göre yönlendiriliyor. Bir çocuk bilgisayar kullanımına yatkınsa bu alanda eğitim alıyor, diğeri tıp alanına merak duyuyorsa bu alanda eğitim hayatına başlıyor. Kadınlara hamilelik dönemlerinde sağlık, spor, çocuk gelişimi hakkında eğitimler veriliyor. Çocuk doğduğu andan itibaren “Devletin malı” sayıldığı için her türlü eğitim EŞİT. Çocuklar üniversite eğitimi bitene kadar bir kalem dahi almıyor. Çünkü devlet her çocuğa eğitim için gerekli olan tüm ekipmanı fazlasıyla sağlıyor.


Gelir durumlarında vatandaşlar arasında çok büyük farklar yok. Bir taksici ve bir milletvekili arasında bulunan maaş farkı en fazla %3 oluyor. Ülkedeki en yüksek maaş ise 30 euro ama bu hiç dert değil çünkü


Para yok. Evet yanlış duymadınız, PARA YOK. Küba devleti, vatandaşlarına her ay kişisel bakım ürünlerini kendisi veriyor. Her ay çeşit çeşit gıda ürünlerinin bir miktarı ise ücretsiz. Limiti geçtiklerinde ise çok az bir ücretle istediğiniz gıda maddesine sahip olabiliyorlar. Hastaneler ve yolculuk ise ücretsiz. Bunlara ek olarak devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıtıyor.

Elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ise belli bir limite kadar ücretsiz. Limiti aşıldığında ise Türk Lirası ile 0.25 Tl gibi komik bir bedel ödeniyor. Bu ödemenin nedeni ise enerji kaynaklarının boşa kullanılmasını önlemek.


Evsiz yok. Dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Amerika’da bile 4 milyon evsiz sokaklarda kalırken Küba’da devletin bakmadığı, sokakta bıraktığı tek bir vatandaş yok.


Devlet, vatandaşlarını her yıl ülke içinde seçtikleri herhangi bir yere tatile gönderiyor.


Aile içi şiddet yok. Kadın veya erkek çiftler birbirlerine en ufak fiziksel hasar verdiklerinde bunun cezası 5 yıl hapisten başlıyor.

Üstelik Küba’da evlilikte yok. Boşanma sonrası mal paylaşımı, nafaka gibi dertleri olmadığı için evlilik için gereksiz evraklarla uğraşmak yerine, düzenledikleri bir eğlence ile evliliklerini sözlü olarak başlatıyorlar.


Doğa, Küba için çok önemli. Bir sokak hayvanına zarar verilmesi, izinsiz bir ağaç kesilmesi gibi durumlarda üst seviye hapis cezaları ile yargılanıyorlar.

Bütün sokak hayvanları için devlet düzenli olarak mama dağıtıyor. Tüm sokak hayvanlarının tasmalarında kimlikler var. Bu kimliklerde hayvanın cinsi, sağlık durumu, nerede yaşadığı ve ismi gibi nitelikler belirtiliyor. Kaybolma, ölme gibi durumlarda hayvan kayıtlardan düşürülüyor.


Ne iş yaparlarsa yapsınlar, günde 6 saatten fazla çalışmaları yasak. Böylece insanlar ailelerine ve sosyal yaşantılarına daha çok önem veriyor.


Dans ve müzik Küba halkının vazgeçilmezi. Her yer eğlence mekanıyla ve sokak çalgıcılarıyla dolu. Bütün eğlence mekanları devlete ait ve her mekanda aynı ücretler uygulanıyor.


Genç nüfusun tamamı birkaç spor dalıyla mutlaka ilgileniyor. Dövüş sanatları ve binicilik ise en çok tercih edilen spor dalları oluyor.


Küba’da genelde insanlar klasik model araç kullanıyor. Araba alımı serbest olmasına rağmen insanlar genelde antika klasik araçları tercih ediyor. Aylık 2 euroluk bir ödeme karşılığında devlet seçtiğiniz model arabayı veriyor.


Ülkede her yerde Che Guevara’nın yada Fidel Castro’nun posterlerini görmeniz mümkün. Ülkede sadece bir tek yabancı liderin heykeli bulunuyor oda Mustafa Kemal Atatürk. Küba halkı Atatürk’e özel bir ilgi duyuyor.


Ülkede suç oranı ise neredeyse %0. Her yıl 1 yada 2 defa ufak çaplı hırsızlık vakalı oluyor.


Küba’da din, dil, ırk ayrımı yok.


Devlet her vatandaşa ev tahsis ediyor. Her ne kadar ülke genelinde evler eski olsada Küba yakın tarihte Amerika ambargosundan çıkmış bir ülke ve gelişimini yeni tamamlıyor. Evler ve yollar bugünlerde yenileme çalışmasında. Yenileme çalışmalarında ülkenin hiç bir dokusuna ve tarihine zarar verilmiyor.


Bir Cevap Yazın